GÜNCEL

Sarraf: Yapmadığım şeyi kabul etmek zorundayım

Tarih
20 December 2017
İzlenme
491 Kişi
Sarraf: Yapmadığım şeyi kabul etmek zorundayım
 ABD’deki davada, Rıza Sarraf’ın “Ömür boyu hapis cezası mı alsaydım? Burada kanun yok, yapmadığın bir şeyi kabul etmek zorundasın” dediği telefon görüşmesi mahkemeye sunuldu

ABD’nin İran’a yaptırımlarını delmekle suçlanan ve New York’ta tutuklu bulunan Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, yargılandığı davada “kesinlikle suçlu olmadığını” söyledi.

Duruşmanın 15. gününde ifade vermeye devam eden Atilla, iş adamı Rıza Sarraf’a sahte gıda ticaretinde hiçbir şekilde yol göstermediğini ve telefon görüşmelerinde “gizli kodlar” kullanmadığını ifade etti. Atilla, Halk Bankası eski Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın Sarraf ile olan para ilişkisinden haberi olup olmadığı sorusuna, “Yoktu, beni hayatta en çok şaşırtan olaylardan biriydi” diye yanıt verdi.

‘Başka çarem yoktu’ demiş

Atilla’nın avukatları 25 Eylül 2016’da Sarraf ile amcası olduğu söylenen “Ahad” isimli kişi arasında geçen telefon konuşmasının hem Azerice hem İngilizce transkriptlerinin tamamını mahkemeye sundu.

Sarraf görüşmede şu ifadeleri kullanıyor: “Ahad durum öyle değil, sana söylüyorum. Burada çıkıp ‘tamam bu haltı ben yaptım’ dersen rahat ediyorsun...Anlıyor musun? Ben zaten suçumu kısmen kabul ettim... Başka çarem yoktu, neyleyeydim. Ömür boyu hapis cezası mı alsaydım? Burada kanun yok, Yapmadığın bir şeyi kabul etmek zorundasın. Burada işler böyle yürüyor. Önemli olan suçunu kabul etmen. Bu baskı sadece Amerika’da var diğer ülkelerde olmaz. Suçunu itiraf edersen serbest bırakılırsın, durum bundan ibaret.”

Sarraf: Yapmadığım şeyi kabul etmek zorundayım

O savcı geldi!

Duruşmanın sabahki oturumunu izleyenler arasında Türkiye’de hakkında soruşturma açılan eski New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara da vardı. ABD Başkanı Trump tarafından görevden alınan Bharara’nın duruşmanın ardından savcı yardımcılarıyla ve Yargıç Berman ile görüşmesi ise dikkati çekti.

Vatan

 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

DİĞER MAKALELER