GÜNCEL

Metin Akpınar: 'Savaşa hayır' diyenlerdenim 77 yaşından sonra hapse de girerim

Tarih
04 February 2018
İzlenme
1966 Kişi
Metin Akpınar: 'Savaşa hayır' diyenlerdenim 77 yaşından sonra hapse de girerim
 Metin Akpınar son röportajında, "'Savaşa hayır' diyenlerdenim çünkü savaşın galibi olmaz. Biz bunu öğrendik. Bedel ödenecek ise, ne yapalım 77 yaşından sonra hapishaneye de gireriz." dedi.

Metin Akpınar, Posta gazatesinden Alev Gürsoy Cimin'e verdiği ropartajında açıklamalarda bulundu.

Ülkenin sıcak gündemi Afrin. Ne düşünüyorsunuz?

Akpınar Afrin operasyonu ile ilgili ne düşündüğü sorusuna şu cevabı verdi: Askeri otorite değilim ama gördüğümüz, duyduğumuz kadarıyla gayet doğru gidiyor. Destekliyorum ama çok dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Amerika 30 ihtimal üzerine 30 senelik plan yapar. Bizim Genelkurmayımız üç beş ihtimal üzerine üç beş senelik plan yapar. Desturlu gidilmeli. Diplomasiyi ayarlamamız lazım. Filler tepinirken çimenler ezilmesin.

Metin Akpınar: Dört metres tutarsınız...

'Cici demokrasimiz var' 

Bazı sanatçılar bir bildirgeye imza atarak “Savaşa hayır” dedi. Tepki gördüler. Sizin fikriniz nedir?

Ben bu operasyonu düşünmeksizin “Savaşa hayır” diyenlerdenim çünkü savaşın galibi olmaz. Biz bunu öğrendik. Galip olduğunu zannedenler de ciddi kayıplara uğrar, uğramıştır. Tarih bunlarla dolu. Afrin olayı bence dikkatli gidiyor. Diğer konuya gelecek olursak; bu ülke adı ‘cici’ de olsa demokrasi ile yönetiliyorsa herkes fikrini özgürce söyleme özgürlüğüne sahiptir. İnanırsınız, inanmazsınız başka bir şey.

Neden ‘cici demokrasi’ diyorsunuz?

Demokrasinin modern tarifi şu: Şiddet unsuru olmaksızın, silah devreye girmeksizin, bireylerin özgür iradeleriyle geleceklerini tayin edebildikleri kurum ve kuralların işlediği rejime demokrasi denir. Bunun kenarından geçene ise ‘cici demokrasi’ denir. En son referandumu yaşadık, biliyorsunuz.

“77 yaşından sonra hapse de girerim” 

Siz referandumun neresindeydiniz?

Ben bu rejim değişikliğinde ‘hayır’dan yanayım. Öyle de oy kullandım zaten.

Korkmuyor musunuz bunları söylerken?

Korku bulaşıcıdır. Bulaşmaması için tedbirli olmak gerekir. İnsanlar nasıl özgür beyanlarını verip geleceklerini tayin edebiliyorlarsa, kanaatlerini söylerken de özgür olmalıdır. Bedel ödenecek ise, ne yapalım 77 yaşından sonra hapishaneye de gireriz.

Desturlu olmak koşuluyla her şey söylenebilir 

Sanatçı siyasi fikrini özgürce yansıtmalı mı?

Söyleyecek sözü olan her yere yazmalı. Kabare özelinde özgürlük ve eleştiri vazgeçilmezdir. Kabare tiyatroları her türlü yönetimde yaşamayı becermiştir. En liberal, en özgür toplumlarda bile eleştirecek sözü olmuştur. Bizim sanatımız hiciv sanatı. Neyi hicvediyorsunuz, sizi yönetenleri...

Röportajın tamamı buradan okunabilir 

 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • erdem

  05 February 2018
  0 0
  canım sen bu yaştan sonra mezara gir biz seni hep iyi sevimli vatan millet sevdalısı terör karşıtı olarak hatırlayalım ve bilelim, sen de diğer terör seviciler gibi sevimsizleşme yoksa cenazende fatiha okuyacak bir sevenini bulamazssın
 • misafir

  05 February 2018
  0 0
  Yıllarca halkımıza Zeki Metin diye sevdirilen sanatçı bozuntularına bakın hele. Zeki öbür tarafa gitti şimdi onu çıkartalım lafımız Metin e. Atalarımızın güzel bir sözü vardır. Katranı eritirsen olur mu şeker cinsini s........m cinsine çeker. Cinsine çekmiştir.
DİĞER MAKALELER