GÜNCEL

Menderes Türel 15 Temmuz'da yaşadıklarını anlattı

Tarih
02 August 2016
İzlenme
993 Kişi
Menderes Türel 15 Temmuz'da yaşadıklarını anlattı

AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer, 15 Temmuz darbe girişimin ardından yaşananları DSİ Sosyal Tesisleri’nde düzenlediği basın toplantısıyla anlattı. Sümer’e, AK Parti Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse, Gökçen Özdoğan Enç,Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de eşlik etti.

MENDERES TÜREL: OYUN BOZULDU

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 15 Temmuz darbe girişiminin Türk demokrasisine vurulmuş bir darbeden öte, Türk milletine vurulmuş darbe niteliği yani bir işgal provası olduğunu vurguladı.

Bu girişimle Türkiye’nin dünyanın egemen güçlerine teslim edilmek istendiğini dile getiren Türel, “Ama iki şeyi fark edemediler. Türk milletinin ne yüce millet olduğunu fark edemediler. Bu hain ve alçaklar Türk milletinin yüz yıllardır, binlerce yıldır, Ergenekon’dan başlayan Çanakkale’ye uzanan çizgide yazmış olduğu destanları yeniden yazabileceğini hiç düşünmediler. FETÖ ele başı ile bu kalkışmaya fiilen katılan herkes bunun hesabını sorulacaktır. Bu milletin talebidir. Yeni Türkiye’de Recep Tayyip Erdoğan’ın baş komutan olduğunu hesaba katamadılar Yeni Türkiye’nin güçlü liderini milleti de arkasına alarak hükümetimizde bu egemen güçlerin oyununu bozdular” ifadelerini kullandı.

"AMELİYAT YAPMAYA ÇALIŞTILAR"

Türkiye’nin refahını istemeyen birçok güç olduğunu vurgulayan Türel, “Bu güçler her zaman bu ülke üzerinde ameliyat yapma hesaplarını ortaya koymaya çalışmışlar. Türkiye bu badireyi atlatmıştır ve bu yüce milletin birliği beraberliği adeta Türkiye’nin yeniden ayağa kalmasının da müjdesi olmuştur. İçimizdeki pislikleri temizlemek için çok hızlı bir çalışmaya girişildi. Bunun arasında ufak tefek hatalarda olabilir. Bu hataları yapmayacağız, bu temizlik hareketini hızlı bir şekilde sonuçlanmasından imtina edemeyiz” diye konuştu.

ABD ve Avrupa’yı darbe girişiminin ardından gösterdikleri tutumu eleştiren Türel, “Birbirimize kenetlenerek yolumuza devam etmek zorundayız. Bizim bizden başka dostumuz yok. Biz güçlü olmalıyız. Biz güçlü olursak, kim ne hesap yaparsa yapsın başarılı olamayacaktır” dedi.

"PLANLARINDAN VAZGEÇMEDİLER"

 

Türel şöyle konuştu:
“Her şey 15 Temmuz’da bitmemiştir. Bu kakışmanın neticeye kavuşmayacağı açıktı. Gezi olaylarında aramıza nifak sokmak isteyenler planlarını noktalamadılarsa, 17-25 Aralık’ta tezgah kumpaslar başaramayanlar planlarına nokta koymadılarsa, bundan sonra da koymayacaklardır Binlerce yıldır koymamışlardı. Bizim bizden başka dostumuz yok.”

"BENİ ALMAYA GELSELERDİ, GEREĞİNİ YAPARDIM"

Türel, “Olay gecesi neler yaşadınız, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı nasıl karşıladınız?” sorusu üzerine şunları söyledi:

 

“Hepimizin hafızalarından silinmeyecek yaşadıkları var. Beni evime gelip kimse almadı. Evime gelip kimse almaya cesaret edebilirdi ama almayı da beceremezdi. Ben onları sevindirmezdim. Gereğini yapardım. Öyle bir şey olmadı. Ailemin güvenliğini düşünmek zorundaydım. Onları daha güvenli yerlere taşınmasını gerekiyordu. Kimileri bizim evin etrafında güvenlik tedbiri alındığını söylüyorlar. Ailemin taşınmasını, öncelikle bizzat kendim organize ettim.”

TÜREL'İN GÖZLERİNİ DONDURAN ANLAR

Ailesinin güvenliğini sağladıktan sonra önemli bir görevi ifa etmesi gerektiği için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanına hareket ettiğini aktaran Türel, “O gecenin bir bölümünü vali konağında geçirdikten sonra, gün ışırken Cumhurbaşkanımızın yanına intikal etmek için yolculuğa çıktım. Zor bir yolculuktu. İstanbul’a vardık. İstanbul Yeşilköy Havalimanı’nda Cumhurbaşkanımız. Normal şartlarda yollar bomboş, ama tırlar kesmiş, vatandaş nöbette yarım saatlik yolu 3.5 saatte geçerek Cumhurbaşkanımızın yanına intikal ettik. Durum iyi değildi, çok az insan vardı. Yollar kesik olduğu için sivil araçla yola çıktık. Güvenlik tedbiri yok. Polisin kestiği yerde sivil bir araç polise kendimizi gösterelim ki geçebilelim. Aradan bir vatandaş bizi gördü. Fakat gömleği kanlıydı. Muhtemelen yaralı taşımıştı. Kafayı içeri sokmaya çalıştı, şunu söyledik, ‘Siz yaralanmayın biz ölmeye hazırız’. Tankların üstünde elinde Türk bayrağı ile bekleyen insanları gördüğümde bu iş bitmişti. O günü atlattıktan sonra çok şükür her şey daha güzel rayına girdi. Öğlen saatlerinde Cumhurbaşkanımız evine geçiyordu, talimatları doğrultusunda müsaade isteyerek, Antalya’ya geri döndük” dedi.

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

DİĞER MAKALELER