EKONOMİ

Lütfi Elvan'dan piyasalara güven mesajı

Tarih
22 March 2021
İzlenme
210 Kişi
Lütfi Elvan'dan piyasalara güven mesajı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda yaşanan görev değişiminin ardından dolar/TL yeni haftaya yükselişle girdi.

Bunun üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, ekonomik gelişmelere yönelik açıklamalarda bulundu.

Yazılı açıklama yapan Bakan Elvan, makroekonomik istikrarın ön koşullarının fiyat istikrarı ve finansal istikrar olduğunu bildirdi.

Elvan'ın yeni hafta öncesi piyasalara verdiği mesaj sonrası dolarda düşüş yaşanmaya başladı.

"MAKRO POLİTİKA ÇERÇEVESİ KARARLILIKLA DEVAM EDECEK"

Bu alanlarda istikrar olmaksızın, güçlü, kaliteli ve sürdürülebilir bir büyümeye ulaşmanın mümkün olmayacağına işaret eden Elvan, "Uygulamakta olduğumuz 'enflasyonda düşüşü önceliklendiren' makro politika çerçevesi, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecektir. Maliye politikalarını, para politikasını tamamlayıcı yönde fiyat istikrarını desteklemek amacıyla uygulamaya devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

"SERBEST PİYASA MEKANİZMASINDA TAVİZ YOK"

Piyasaların etkin ve sağlıklı işleyişini son derece önemsediklerini vurgulayan Elvan, "Bu kapsamda serbest piyasa mekanizmasından herhangi bir taviz kesinlikle söz konusu olmayacak, liberal kambiyo rejiminin uygulanmasına kararlılıkla devam edilecektir. Reform paketimizde yer alan eylemler de yapısal temellerimizi daha da güçlendirecek, olası şoklara karşı direncimizi artıracaktır." ifadelerini kullandı.

DOLAR 8'İN ALTINDA

Asya piyasalarının açılmasıyla birlikte 8 liranın üzerine çıkan dolar, Lütfi Elvan'ın açıklamasından sonra 7,70 seviyesine geriledi.


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

DİĞER MAKALELER