GÜNCEL

Esnafın darbettiği çocuğa Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan hediye

Tarih
13 March 2016
İzlenme
574 Kişi
Esnafın darbettiği çocuğa Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan hediye

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kemeraltı İpek Pazarı  Caddesi'nde bir esnafın darbettiği 6 yaşındaki Suriyeli çocuğa bisiklet hediye  etti.

 
   
İzmir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube ekipleri, önceki gün bir esnaf  tarafından darbedilen çocuğun Suriyeli HASAN Hantumani  olduğunu ve ailesiyle  Murat Mahallesi'nde bir evde kaldığı tespit etti. Annesiyle ifadesi alınmak üzere  polis ekiplerince Çocuk Şubesine götürülen çocuk, işlemlerinin ardından yine  ekiplerce evine getirildi.
    İzmir Valisi Mustafa Toprak da Hasan'ın ailesi ve akrabalarıyla  yaşadığı evi ziyaret ederek baba Abdülcelil ve anne Rava Hantumani'ye geçmiş  olsun dileklerini iletti.
    Cumhurbaşkanı Erdoğan adına getirdiği bisikleti Suriyeli Hasan'a  hediye eden Vali Toprak, bir süre çocuğun bisiklete binmesine yardımcı oldu.
    Vali Toprak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hiçbir şiddet olayın  kabul edilemeyeceğini söyledi. Olayın yaşandığı bölgedeki vatandaşların çocuğu  darbeden kişiye tepki gösterdiğini anımsatan Vali Toprak, "İzmir'in genel hali ve  uygulaması barışı, hoşgörüyü, sahiplenmeyi, sevgiyi, saygıyı kendi içerisinde  yaşamak ve yaşatmaktır. Dolayısıyla oradaki tekil bir olayın, hiçbir şekilde  İzmir'de olanlara ne de konuk olarak bulunanlara gösterilmesi mümkün değildir"  dedi.
    Olayı gerçekleştiren Musa D'nin polis ekiplerince gözaltına alındığını  ve işlemlerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını aktaran  Toprak, soruşturmanın devam ettiğini söyledi.
    Vali Toprak, Hasan'ın korktuğu için ailesinden olayı gizlediğini,  emniyet ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ekiplerinin çalışmaları  sonrasında tespit edildiğini anlatarak şunları kaydetti:
    "Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla ailemize geçmiş olsun  duygularını ve selamlarını getirdik, aynı zamanda da Sayın Cumhurbaşkanımız adına  bir bisikleti Hasan'a ve ailesine teslim ettik. Hasan, bu bisiklete güvenli bir  şekilde binecek. Ailemize de tüm ailelere yaptığımız gibi dikkatimizi ve ilgimizi  göstermeye devam edeceğiz."
    Vali Toprak, aileye Hasan'ın
bugün dünyaya gelen yeğeni için bir beşik  ile yiyecek, kıyafet, oyuncak ve bebek bezi gibi yardım malzemelerini teslim  etti.
    Hasan ve kardeşlerinin okula gitmediğini öğrenen Toprak, çocukların  okula başlaması için gerekli işlemlerin yapılması talimatını verdi.

 
 

    "Ben onu bağışladım"
    Suriyeli Hasan da orada mendil sattığını ve motosiklete dokunduğu için  darbedildiğini ifade ederek "Çok korktum, kimseye bir şey anlatmadım. Bana hediye  gönderdiği için Cumhurbaşkanı'na teşekkür ederim. Ben, o adamı bağışladım" dedi.
    Hasan'ın annesi Rava Hantumani ise Suriye'nin
Halep kentinden 4 yıl  önce Türkiye'ye geldiklerini ve 3 yıldır da İzmir'de yaşadıklarını söyledi.
    Polis ekiplerinin evlerine gelerek olayın görüntüleri gösterene kadar  Hasan'ın kendilerine hiçbir şey anlatmadığını ve durumdan haberdar olmadıklarını  aktaran anne, "O adamın da bizimki gibi çocukları vardır. Allah, o adamı ıslah  etsin, çocukları var diye bir şey demedim, onu bağışladım. Devlet onu bağışlarsa  devlete de teşekkür ederim" diye konuştu.
    Anne Hantumani, kendilerinin kimseden şikayetçi olmadıklarını  belirterek oğluna yardımcı olanlara teşekkür etti.
    Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da teşekkür eden anne, Türkiye'deki  insanlardan memnun olduklarını kaydetti.

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

DİĞER MAKALELER