GÜNCEL

Erdoğan'dan ABD-Rusya gerilimine ilişkin açıklama: Hava yumuşadı

Tarih
13 April 2018
İzlenme
201 Kişi
Erdoğan'dan ABD-Rusya gerilimine ilişkin açıklama: Hava yumuşadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD-Rusya arasındaki Suriye restleşmesine ilişkin açıklama yaptı. Erdoğan, her iki ülkenin liderleriyle Suriye'yi konuştuğunu belirterek, konvansiyonel silahların da kimyasal silahlar kadar tehlikeli olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazı çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Erdoğan şunları söyledi:

"Gerek Sayın Putin ile gerek Sayın Trump ile yaptığım görüşmede ağırlıklı olarak Suriye içerikliydi. Suriye'deki gelişmeleri ele aldık. Suriyede bir an önce barışın temini noktasında neler yapılabilir bunları görüşme fırsatımız oldu. Bunları ele alırken üzerinde ısrarla durduğumuz konu bölgedeki suların sınmasının doğru olmayacağını barışın tesisi ile birliklte bölgede özellikle yaşanan bu trajedinin sona ermesi noktasında taleplerimiz oldu. Hele hele son dönemde Doğu Guta'daki gelişmeler ardından

DUMA'DAKİ SALDIRININ GÖRÜNTÜLERİNİ PUTİN'E VERDİM

Duma'daki gelişmeler gerçekten bunlar can yakıcı. Bunlar bir felaket. Bunların bende video çekimleri vardı. Bunların video çekimlerini de Sayın Putin'in gönderdiği özel temsilcisi ile de bunları görüştüm. Sadece telefon görüşmesinde bunları değerlendirmedik. Gelen özel temsilci ile de bunları konuştuk. Sayın Trump ile de konuyu etraflıca ele aldık. Sürece yaklaşımlarını sergilerken kendilerine ifadem, kimyasal silahların kullanılması sürecine koalisyon tutumunun önemli olduğunu, bizim tutumumuzun kararlı olduğunu belirttim. Kimyasal silahlar konusunda sert bir tutumumuz var.

Kimyasal silahların dışında konvansiyonel silahları da gözardı edemeyiz. Kimyasal silahlarla mı insanlar daha çok ölüyor, konvansiyonel silahlarla mı? Konvansiyonel silahlarla da insanları acımasızca öldürüyorlar. Başta ABD olmak üzere, Rusya ve tüm koalisyon ülkelerinin yumuşamasını istiyoruz. Meseleyi barışla noktalamak, havayı yumuşatmak gerek. bizim mücadelemiz teröristlerle bir mücadeledir, batının bunu bilmesi lazım."


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

DİĞER MAKALELER