GÜNCEL

CHP'li Karşıyaka Belediyesi Atatürk'ü şeriatçı yaptı

Tarih
13 May 2016
İzlenme
2343 Kişi
CHP'li Karşıyaka Belediyesi Atatürk'ü şeriatçı yaptı

Kadınlar Günü için hazırladığı "Sana ne" afişleriyle gündem olan Karşıyaka Belediyesi, mesaj içerikli yeni bir çalışmayı 19 Mayıs için yaptı.

Afişler iktidara Gençliğe Hitabe üzerinden gönderme yapmak için hazırlanmıştı ancak CHP'li belediye onu da eline yüzüne bulaştırdı.

CHP'li Karşıyaka Belediyesi Atatürk'ü şeriatçı yaptı

ATATÜRK'ÜN KELİMELERİNİ YANLIŞ YAZDI

Karşıyaka Belediyesi19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle, Mustafa Kemal Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nden cımbızla çektiği pasajlarla, "ima ederek hükümete laf sokma" çabasına girdi ancak Atatürk'ün kelimelerini yanlış yazdı.

ATATÜRK'Ü ŞERİATÇI YAPTILAR

Afişlerde 'dalalet' yerine 'delalet', 'şerait' yerine de 'şeriat' yazıldı. İnanılmaz hatalar tepki topladı..

CHP'li Karşıyaka Belediyesi Atatürk'ü şeriatçı yaptı

CHP'Lİ BELEDİYE NE YAPMAK İSTEDİ

Karşıyaka Beleidyesi, ilçenin çeşitli noktalarındaki billboardlara astığı üzerinde Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafının yer aldığı afişlerde Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nde yer alan "Memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet hattâ hıyanet içinde olabilirler. İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır" ifadelerini kullanmak istedi.

Gençliğe Hitabe'deki 'dalalet', "Doğru yoldan ayrılma" anlamında. Afişteki 'delalet' ise 'işaret' demek. 'Şerait' kelimesi "şartlar" anlamını taşırken, afişteki 'şeriat' İslam Hukuku manasına geliyor..

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

  • YORUMLAR
  • Cumhuriyet

    19 May 2018
    0 0
    Doğru yazmış işte şeristten ne farkı var düzenin ?
DİĞER MAKALELER