GÜNCEL

Belediye'nin yeni icraatı: Suriyeliye yemek yok

Tarih
09 Nisan 2019
İzlenme
1906 Kişi
Belediye'nin yeni icraatı: Suriyeliye yemek yok

Bolu Belediye Başkanı CHP'li Tanju Özcan, ilk resmi yazısında, Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'ne, 'İlimizde yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilere ayni ve nakdi yardım yapılmaması' ifadeleriyle talimat verdi.

Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde, aday gösterildiği CHP'den Bolu Belediye Başkanlığı'na seçilip, mazbatasını alarak, göreve başlayan Tanju Özcan, kampanya dönemindeki vaatlerinden olan 'Bolu Belediyesi'nden yabancı uyruklulara ayni ve nakdi yardım yapılmaması' talimatını verdi.

İlk resmi yazısını Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'ne gönderen Başkan Özcan, talimatında şunları kaydetti:

Belediye'nin yeni icraatı: Suriyeliye yemek yok'Ülkemizde yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilere Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), Türk Kızılay'ı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 'Sosyal Uyum Yardımı' adı altında yardım yapılmaktadır.

Bu nedenle, ilimizde yaşamakta olan herhangi bir yabancı uyruklu kişiye Belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'nden ayni ve nakdi yapılmaması hususunda, gereğini rica ederim.'

'Katlanılmaz boyuta geldi'

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, kentte yaşayan yabancı uyruklulara ayni ve nakdi yardım yapılmamasına ilişkin verdiği talimatla ilgili açıklama yaptı.

Göçmen statüsündeki yabancı uyruklulara yardım yapılmaması talimatı verdiğini belirten Başkan Özcan, "Bunu ilk aday olduğum günden itibaren söyledim, daha önce TBMM'de de söylemiştim. Sayın Cumhurbaşkanı 2 hafta önce açıkladı.

Suriyeliler için harcadığımız para 37 milyar doları geçti. Sadece 1,7 milyar avro Avrupa Birliği'nden geldi, başka da bir para gelmedi. Yani 200 milyar TL'nin üzerinde paramız, misafir geldiğini söyleyen Suriyelilere gitti.

Detaylı araştırdım. Suriyeliler hem Sosyal Yardımlaşma'dan yardım alıyorlar hem Sosyal Hizmetler'den hem Kızılay'dan hem de belediyelerden alıyorlar. O yüzden ben seçmene şunu söyledim. 'Bu artık dayanılmaz bir boyuta geldi. 7 yıldır bakıyoruz.

Çocuklarımızın iaşesini veriyoruz. Ben diğer yardım kurumlarına karışamam böyle bir yetkim yok; ama Bolu Belediyesi bütçesinden bir tek Suriyeliye tek kuruş yardım yapmayacağım'. Bunun gereği olarak da bu yazıyı yazdım. Bu çağrı daha önce ülke genelinde yankı bulmuştu. Ülkemizde herkes artık bu durumdan rahatsız. Katlanılmaz bir boyuta geldi" diye konuştu.

'Bu misafirlik uzadı'

Seçim sürecinde, Suriyelilere ve göçmen statüsündekilere iş yeri açma ruhsatı vermeyeceğini vadettiğini de hatırlatan Başkan Özcan, "İki şey söylemiştim. 'Belediye bütçesinden hiçbir Suriyeliye yardım yapmayacağım' demiştim. 'Suriyelilere, göçmen statüsündeki yabancı uyruklu kişilere Bolu Belediyesi'nden iş yeri açma ruhsatı vermeyeceğim' demiştim.

Yani 'Ben reddedeceğim. Gitsin alabiliyorsa mahkeme kararıyla alsın' dedim; çünkü Bolu'ya ve Türkiye'ye yerleşsinler istemiyorum. Yazık değil mi? Benim esnafım iş yeri açmak için 10 yere kayıt yaptıracak, her yere para ödeyecek, Vergi Dairesi üzerine binecek, Esnaf Odaları üzerine binecek, belediyeler üzerine binecek; bunlara hesap soran dahi olmayacak. Her yerde söylüyorum. Bu misafirlik fazla uzadı" dedi.(internethaber)

 

 


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • hursit dilaver

  10 Nisan 2019
  0 1
  s0n istihbaratımıza göre suriyeliler sunni 0ldukları için nusayri esedden kaçtıkları malum. hatta şu anda kaç mily0n sunni İDLİB de ve halep ile sınırlarımızda ve turkiyeye dağıldı.B0LU BAŞKANI ACEP CHP DELEGELERİNİN MALUM dinsel. YAPISI GEREĞİ Mİ BU KARARI ALDI.başkan aydınlıkçı, laik ve kemalist biri. siz bakmayın kuran öptuğune.
 • hursit dilaver

  10 Nisan 2019
  0 1
  ayrıca başkan. allah bizi o durumlara düşürmesin diye de dua et. bak VADEDİLMİŞ TOPRAKLAR LAFI EDİLİRSE SEN BOLUDA DOĞULULAR İÇİN İSKAN YERİ AÇ. UNUTMA. KUDÜS ,GOLAN BATI ŞERİA DERKEN ADAMLAR HATAYA 30 KMLİK HALEPİ BOMBALADI. KİMSE DE, NE S300 NE S400 ÜNÜ ÇALIŞTIRMADI. YANİ HEDEF TÜRKİYE UNUTMA EMİ. DOĞU HALKINI MİSAFİR EDERSEN beni, hatırla.. ettim buldum DERSİN BAK.
 • hursit dilaver

  10 Nisan 2019
  0 1
  o BOLU başkanına söyleyin şu anda suriyeli işadamlarının türkiyede kayda giren 15 milyar dolarlık işleri, istihdamları, üretimleri var. bunlar ülkeden çekilip te yunana giderse, BEN KİMLERİN SEVİNECEĞİNİ BİLİRİM. O KOSTANTİNOPOLİS VEYA ADRİYANAPOLİSÇİLER LE VADEDİLMİŞ TOPRAKÇI YAHUDİLER..hepsi kanka di mi..bolu fırınından ekmek alan ya da evine kira ödeyen suriyeliler giderse ahali odana girer başkan.
 • hursit dilaver 3

  10 Nisan 2019
  0 0
  DAHASI DA . BELEDİYE BAŞKANINA EŞ BAŞKAN ya da BAŞKAN YARDIMCISI OLMAK İÇİN DE GÖRÜŞMELERİN SÜRDÜĞÜ HAKKINDA İSTİHBARAT GELDİ ANTALYAYA.. hadi bakalım AKPye ders verelim diyen dingilistan cüzdanlılar düşünsün.YARIN İZMİRDE VE DİGER CHPli yerlerde CAMİLERE PARALI TURNİKE KONUR MU BİLMEM. 28 ŞUN-BATTA ÇOK HEVESLİYDİLER.ben çook mutluyum.
 • hursit dilaver 2

  10 Nisan 2019
  0 1
  ŞİMDİ DİGER CHPLİLER DE AYNISINI YAPACAK VE ÜLKE CHP/FETÖ İSTİHBARATÇILARI İLE DOLACAK. bence HDP düşünsün. pabucu dama atılır mı bilmem. DOĞUDAKİ 15 TEMMUZ KARDEŞLİĞİNE HALEL GELİR Mİ BİLMEM.benden söylemesi.nerde FETÖ karşıtı varsa cezaya hazırlansın. pazarda bile yer alamazlar artık.
 • hursit dilaver 1

  10 Nisan 2019
  0 0
  ne güzel. biri de belediyeye FETÖ magdurlarını alıp zabita yapacakmış. bu da güzel. zabita demek, zaten belediyenin istihbarat teşkilatı. İŞTE ŞİMDİ İZMİRDEKİ FETÖ KARŞISI MÜSLÜMANLAR YANDI. ALLAHIN GÜNÜ ZABITA İLE MECELLEŞECEKLER. zaten kestane pazarı, yamanlar derken soyer de başkan oldu ki, ballı kaymak.
 • Vatandaş

  09 Nisan 2019
  2 1
  Suriyeliler afrinden toprak versinler çalışıp yesinler yeter artık başkana katılmamak mümkin değil
 • Göktuğlu

  09 Nisan 2019
  2 2
  Kardeşim hadi yardım vermiyorsun da, resmi yoldan geçimini sağlamak için bir şey yapmak isteyen insana neden engel oluyorsun? Hayat hakkını bitiriyorsun. Senden ruhsat alan adam vergi dairesine de kayıt olmak durumunda, aynı yollardan o da geçecek.
DİĞER MAKALELER