GÜNCEL

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu hakkında hapis istemi

Tarih
07 August 2018
İzlenme
500 Kişi
Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu hakkında hapis istemi

15 Temmuz'da FETÖ tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişiminde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun evine sığındığı Bakırköy Belediye Başkanı Kerimoğlu'na, 2 yıl 8 aydan 11 yıla kadar hapis istemi ile dava açıldığı ortaya çıktı.

Bakırköy Spor Vakfı’nın 1993’ten beri işlettiği sosyal tesisler için aldığı yıkım kararını geçen 11 Aralık sabahı uygulamaya koydu. Yıkım esnasında, belediye işçisi Mustafa Yılmaz, başına isabet eden sert bir cisim nedeni ile yaşamını yitirdi. Yılmaz’ın vefatı nedeni ile Başkan Bülent Kerimoğlu da olay yerine geldi. Bu esnada arbede yaşandı. Tesisin işletmecileri ile Başkan Kerimoğlu ve zabıtalar arasında tartışma yaşandı. Yaşanan gerilim sonrası taraflar birbirleri hakkında şikâyetçi oldu. Başkan Kerimoğlu ile birlikte zabıta korumaların da içinde bulunduğu 8 kişi hakkında yürütülen soruşturma geçen ay tamamlandı.

KÜFREDİP ÖLÜMLE TEHDİT ETTİLER

Başkan Kerimoğlu savcılık ifadesinde hakkındaki suçlamaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Kerimoğlu ifadesinde özetle “Ben daha olay yerine henüz gelmişken, oradaki gruptan, bana, çocuklarıma ve eşime sinkaflı sözlerle küfür etmeye başladılar. ‘Bu ölümün sorumlusu sensin’ diyerek ölümle tehdit ettiler. Ayrıca, ‘Ş.. seni burada yaşatmayacağız’ diye bağırdılar. Sonradan adını öğrendiğim Alper İnanç isimli kişi bana aynı şekilde hakaret ve tehditlerde bulundu. Ben, Şeref Varan’a doğru döndüğümde elini beline attı. Ancak, silah olup olmadığını görmedim. Bu yapı ruhsatsız ve kaçak yapı olduğu için yıkım kararı aldık. Bu nedenle, belediyeye ve şahsıma karşı husumet beslemektedirler” dedi.

SAVCILIK: NÜFUZLARINI KULLANDILAR

Savcı Yaşar Tanrıverdi'nin imzasını taşıyan 13 Temmuz tarihli iddianamede, 8 kişi, ‘Basit yaralama’, ‘Hakaret’, ve ‘Tehdit’ suçu işlemekle suçlandı. İddianamede şöyle denildi, “Tartışma sırasında Bakırköy Belediye Başkanı şüpheli Bülent Kerimoğlu ile yanındaki diğer şüphelilerin, müştekileri, nüfuzlarını kullanarak darp ettikleri, aynı zamanda şüpheli Bülent Kerimoğlu’nun, müşteki M. Şerif Varan ve Alper İnanç’a, sinkaflı sözlerle hakarette bulunduğu ve Alper İnanç’a ‘Seni öldüreceğim’ dediği…”

2 YILDAN 11 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

İddianamede, Kerimoğlu’nun yanı sıra iddianamede şüpheli olarak yer alan diğer isimler ise şunlar: Akın Güler, Ercan Görünlü, Erol Özdemir, Mutlu Aydın Güneşli, Özcan Şentürk, Yücen Durukan, Zeynal Öncü... Savcılık, Kerimoğlu’nun 2 yıl 8 aydan 11 yıla hapis istemi ile yargılanmasını istedi. Hazırlanan iddianameyi kabul eden Bakırköy 12. Asliye Ceza Mahkemesi, duruşma için Kasım ayı başına gün verdi.

KERİMOĞLU’NUN SUÇ DUYURUSUNA TAKİPSİZLİK

ÖTE yandan, Kerimoğlu’nun, yaptığı şikâyet başvurusu sonrası başka bir savcının yürüttüğü soruşturmada ise şüpheli Mehmet Şerif Varan hakkında 18 Temmuz’da takipsizlik kararı verildi.

(Hürriyet)

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

DİĞER MAKALELER