SİYASET

ABD Büyükelçisi Satterfield Babacan'ı ziyaret etti

Tarih
18 February 2021
İzlenme
662 Kişi
ABD Büyükelçisi Satterfield Babacan'ı ziyaret etti

Ziyareti DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Yapılan paylaşımda "Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye Büyükelçisi Sayın David M. Satterfield bugün Genel Merkezimizi ziyaret etti. Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri ilişkileri ve gündem üzerine görüş alışverişinde bulunduk. Sayın David M. Satterfield’e ziyareti için teşekkür ederim." ifadeleri kullanıldı.

Satterfield'in bu ziyareti akıllara Joe Biden'in Türkiye'ye karşı muhalifleri destekleyelim sözlerini getirdi.

ABD Büyükelçisi Satterfield Babacan'ı ziyaret ettiÖte yandan ABD merkezli düşünce kuruluşu Brooking Enstitüsü bugün yayınladığı raporda "Yeni Türk hükümeti seçilene kadar baskı sürdürülmeli" önerisini yapmıştı.

Raporda şu ifadeler yer aldı:

"Nihayetinde, Türkiye'nin Batı ile bağlarının yeniden kurulmasından fayda sağlayacağına karar vermek demokratik olarak seçilmiş bir Türk hükümetine kalacak. O zamana kadar Washington'un karşısındaki zorluk, bu durumu ikili ilişkileri düşmanca hale getirmeden görünür kılmak için yeterli baskıyı sürdürmek olacaktır."

SATTERFİELD ABA ALTINDAN SOPA GÖSTERMİŞTİ

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Satterfield Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ile ABD Ticaret Odası tarafından düzenlenen 38'inci Amerikan-Türk Konferansı'nda Türkiye'ye ilaç satışı durdurulabilir imasında bulunmuştu.

Satterfield babacan tweet ile ilgili görsel sonucuSatterfield, Türkiye'deki devlet hastanelerinin yabancı ilaç şirketlerine borcunun bir yıl içinde 230 milyon dolardan 2.3 milyar dolara çıktığını söylemişti. Şirketlerin böyle devam etmek istemeyebileceğini belirten Satterfield, bunun da Türkiye’nin çıkarına olmayacağını ifade etmişti.

SOSYAL MEDYA YASASINI ELEŞTİRMİŞTİ

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Satterfield, konuşmasında Türkiye'nin çıkardığı sosyal medya yasasını ve Kişisel Verileri Koruma Kanunu'nu eleştirmişti.

"Sosyal medya şirketlerine tüketici verilerini Türkiye'de depolamayı zorunlu kılan bir siyaset, doğası gereği pürüzlü bir oyun alanı yaratabilir." diyen Büyükelçi Satterfield, bu durumun nihayetinde ABD menşeli kuruluşları Türkiye piyasasından çekilmeye zorlayabileceğini belirtmişti. (Aydınlık)


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • Mustafa

  18 February 2021
  0 0
  Amerika büyük bir ihtimal kendine baston arıyor.
 • Namyelüs

  18 February 2021
  0 0
  Amerikan oğlanlarını tanıyalım.
DİĞER MAKALELER