GÜNCEL

3 belediyeye kritik operasyon

Tarih
19 August 2019
İzlenme
553 Kişi
3 belediyeye kritik operasyon

İçişleri Bakanlığı’nın HDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ile Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ü görevden uzaklaştırdığı, yerlerine kayyum atadığı iddiası gündeme gelmişti.

Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine operasyon

BELEDİYE BİNALARINDA POLİS ARAMASI

Sabah saat 06.00'da çok sayıda polis ekibi, 3 kentin belediye başkanlık binalarına geldi.

Belediye binası çembere alınırken, bazı polislerin de içeri girdiği görüldü.

YERLERİNE ATANANLAR

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Büyükşehir Belediyesine  Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van Büyükşehir Belediyesine Van Valisi Mehmet Emin Bilmez belediye başkan vekili olarak görevlendirildi.

Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine operasyon

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

"Son yıllarda teröre karşı yürütülen kararlı mücadele sonucunda büyük bir acziyete düşen PKK/KCK terör örgütü ve uzantıları; bazı belediye başkanları aracılığıyla belediyelerin imkânlarını illegal amaçlar için kullanmışlardır.

Basın açıklamasının tamamı için tıklayın

Anayasa ve kanunlarda görev ve sorumlulukları tanımlanan, Devletin bütünsel organizasyonunun bir parçası ve temel görevi vatandaşların mahalli ve müşterek nitelikli ihtiyaçlarını karşılamak olan bazı belediyeleri terör faaliyetlerinin desteklenmesi için militan kaynağı, mali kaynak ve araç-gerecin temin edildiği lojistik merkezlere dönüştürmeye çalışmışlardır. Hatta bu belediyeleri ülkemizin diğer bölgelerinden ayrı bir yönetim modelinin parçası haline getirmeye çalışarak Anayasamızın 3. maddesinde açıkça tanımlanan, ülkemizin devleti ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne kasteden bir araç olarak kullanmışlardır.

"TERÖR ÖRGÜTLERİNE DESTEKLERİ TESPİT EDİLDİ"

Bu durumun adli ve idari soruşturmalar ile tespit edilmesi sonucu; Bakanlığımızca terör örgütleri ile iltisak-irtibatı olan, terör örgütlerine destek verdikleri yönünde tespit ve deliller bulunan belediye başkanları Anayasanın 127 nci maddesi ve 5393 sayılı Belediye Kanununun 47 nci maddesine istinaden görevden uzaklaştırılmış, yerlerine Belediye Kanununun 45 inci maddesi uyarınca belediye başkan vekilleri görevlendirilmiştir.

"YEREL SEÇİMLER SONRASI BELEDİYELERİ İLLEGAL AMAÇLAR İÇİN KULLANDILAR"

Belediye başkanı görevlendirmeleriyle belediyelerin sağladığı imkânları kaybeden bölücü terör örgütü ve onun güdümündeki siyasal uzantıları, militan bulma, maddi kaynak temin etme ve kendi tabanını yönlendirmedeki sıkıntıları çözmek adına 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimlerini kendileri açısından bir fırsat olarak görmüştür.  Terör örgütü seçildikleri zaman kolay yönetebilecekleri, kendi güdüm ve yönlendirmesinde olacak kişilerin aday gösterilmesi için büyük çaba sarfetmiş, tutuklu olmasına rağmen sağlık sorunu nedeniyle tutuksuz yargılanmasına karar verilen Ahmet Türk başta olmak üzere haklarında Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme, Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Terör Örgütü Propagandası Yapmak, Suçu ve Suçluyu Övmek suçlarından soruşturma ve kovuşturma yürütülen kişiler bazı belediyelerde bilerek ve isteyerek belediye başkan adayı gösterilmiştir."


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

 • YORUMLAR
 • Adil

  21 August 2019
  0 0
  Seçilmiş olmak terör destekçiliğine onay elde etmiş olmak anlamına gelmez. Terörle göbek bağı olanlar da hiç boşuna demokrasi, özgür irade, halkların hakları gibi seçmeni yanıltıcı ikircikli ifadelerle vatandaşı kandırmasınlar. Ne devlet yiyor, ne millet... Kimlik kartlarından bu ülkenin bayrağını kaldıranlar dün hendek kazdıranlardır. Operasyonlar yerindedir.
 • EMİN

  20 August 2019
  0 0
  KEŞKE ORGANİZE OLABİLSEK DE DİĞER İLLERDE DE HDP YE KAZANDIRTSAK SONRA KAYYUM ATANSA DA BİZDE HİZMET GÖREBİLSEK SİYASET YAPMASALAR YADA BELEDİYE BAŞKANLARI 60LI YILLARDAN ÖNCE OLDUĞU GİBİ ATANSA YANİ MEMUR OLSALAR SİYASET YAPMASALAR
 • SEDAT KALFA

  19 August 2019
  5 0
  sana helal olsun Süleyman soylu adam gibi adam . neymiş seçilmişler miş iyi ya seçilsin pkk nın bütün emirlerini uygulasın YOK ÖYLE YAĞMA
DİĞER MAKALELER